Skip to main content

Гестаційний діабет

Діабет, який розвивається під час вагітності, називається гестаційним діабетом. Це відбувається тому, що ваше тіло не може виробляти достатньо інсуліну (гормону, який допомагає контролювати рівень глюкози в крові), щоб задовольнити додаткові потреби вашого організму під час вагітності. Це призводить до підвищеного рівня цукру в крові (глюкози в крові).

Гестаційний діабет зазвичай починається в середині або в кінці вагітності.

Наскільки часто зустрічається гестаційний діабет?

Він вражає принаймні 4-5 зі 100 жінок під час вагітності. Більша ймовірність розвитку гестаційного діабету, якщо у вас є будь-який із таких факторів ризику:

  • ваш  індекс маси тіла (ІМТ) становить 30 або вище
  • ви раніше народжували дитину вагою 4,5 кг або більше
  • при попередній вагітності у вас був діагностований гестаційний діабет
  • у вас є батько, брат або сестра з діабетом
  • походження вашої сім’ї – південноазіатське, китайське, афро-карибське або близькосхідне.

Як мене перевірять на гестаційний діабет?

Якщо у вас є будь-який з перерахованих вище факторів ризику, вам запропонують пройти тест на глюкозу під час вагітності. Це може бути простий аналіз крові на ранніх термінах вагітності та/або тест на толерантність до глюкози (GTT) на терміні між 24 і 28 тижнями вагітності.

GTT передбачає голодування протягом ночі (не їсти та не пити нічого, крім води): вранці, натщесерце, вам набирають аналіз крові на глюкозу. Потім вам дають напій з глюкозою. Аналіз крові повторюють через 1-2 години, щоб побачити, як ваш організм відреагує на напій з глюкозою.

Якщо у вас був гестаційний діабет під час попередньої вагітності, вам запропонують або визначити рівень глюкози натщесерце, або GTT на ранніх термінах вагітності. Якщо вони нормальні, вам знову запропонують GTT у 24–28 тижнів.

Під час звичайного догляду за вагітністю вашу сечу перевірять на вміст глюкози. Якщо у вашій сечі присутня глюкоза, ваша медична команда може порекомендувати вам зробити GTT.

Що означає гестаційний діабет для мене та моєї дитини?

Більшість жінок, у яких розвивається гестаційний діабет, мають здорову вагітність і здорових дітей, але іноді гестаційний діабет може викликати серйозні проблеми, особливо якщо його не розпізнати або не лікувати.  Якщо рівень глюкози в крові високий, шанси на штучні пологи або кесарів розтин збільшуються. Дитина може потребувати додаткового догляду після народження, можливо, у відділенні для новонароджених.  Дитина може мати більший ризик розвитку ожиріння та діабету 2 типу в подальшому житті. Контроль рівня глюкози в крові під час вагітності та пологів зменшує ймовірність цих ускладнень для вас і вашої дитини.

Який додатковий догляд мені знадобиться під час вагітності?

Якщо у вас діагностовано гестаційний діабет, ви перебуватимете під наглядом медичної групи спеціалістів. До вашої групи лікарів можуть входити лікар-спеціаліст з діабету, акушер-гінеколог, дієтолог. Наявність гестаційного діабету може означати, що вам знадобиться більша кількість візитів до жіночої консультації, а можливо – додаткові обстеження.

Чи знадобиться мені лікування?

Деяким жінкам з гестаційним діабетом потрібно буде приймати таблетки та/або робити ін’єкції інсуліну для контролю рівня глюкози в крові під час вагітності. Ваша медична команда порадить вам, яке лікування є найкращим для вас і вашої дитини.

Якщо вам дійсно потрібен інсулін, ваш медичний спеціаліст пояснить, що саме вам потрібно зробити. Це буде включати в себе показ, як робити собі ін’єкцію інсуліну, як часто це робити та коли слід перевіряти рівень глюкози в крові.

Що відбувається під час пологів?

Важливо контролювати рівень глюкози в крові під час пологів і слід контролювати, щоб переконатися, що він не надто високий. Вам можуть порадити ввести інсулін, щоб контролювати рівень глюкози в крові.

Що відбувається після народження моєї дитини?

Ваша дитина залишиться з вами, якщо їй не знадобиться додатковий догляд. Якщо ви виберете це, зазвичай ви можете відразу мати контакт «шкіра до шкіри» з дитиною. Інколи за ними може знадобитися нагляд у відділенні для новонароджених, якщо вони погано почуваються або потребують додаткової підтримки.

Через кілька годин після народження дитини слід перевірити рівень глюкози в крові, щоб переконатися, що він не надто низький.

Гестаційний діабет зазвичай зникає після пологів, тому вам буде рекомендовано припинити прийом усіх ліків проти діабету відразу після народження дитини. Перед тим, як ви підете додому, вам перевірять рівень глюкози в крові, щоб переконатися, що він нормалізувався.

Через 6-13 тижнів після народження вашої дитини вам слід пройти аналіз крові натщесерце. Невелика кількість жінок продовжує мати високий рівень глюкози в крові, і їм будуть запропоновані додаткові тести на діабет.

Вам слід запропонують рекомендації щодо вашого способу життя, включаючи дієту, фізичні вправи та стеження за вагою, щоб зменшити ймовірність діабету 2 типу в майбутньому.

До 50% жінок, які мали гестаційний діабет, розвивають діабет 2 типу протягом наступних 5 років. Тому вам буде рекомендовано проходити тест на це щороку.

Здорове харчування та фізичні вправи 

Найважливішим лікуванням гестаційного діабету є план здорового харчування та регулярні фізичні вправи. Ходьба протягом 30 хвилин після їжі може допомогти контролювати рівень глюкози в крові. Гестаційний діабет зазвичай покращується з цими змінами. Ви повинні мати можливість поговорити з медичним працівником щодо вибору продуктів, які допоможуть підтримувати рівень глюкози в крові на здоровому та стабільному рівні.

Джерело інформації: Королівський коледж акушерів і гінекологів Великобританії (Royall College of Obstetricians & Gynaecologists)

Професійна асоціація, яка базується у Лондоні, Великобританія. Її члени працюють у сфері акушерства та гінекології, вагітності та пологів, сексуального та репродуктивного здоров’я жінок.

Перейти до вмісту